Home > Actualitate > Sport > Cine este Garbine Muguruza, sportiva care a câștigat marele Turneu al Campioanelor
Actualitate Sport

Garbine Muguruza este prima reprezentantă a Spaniei care reușește performanța de a câștiga marele premiu de la Turneul Campioanelor, ultima competiție din acest an pentru clasamentul WTA. Tenismena a reușit încă odată să ocupe un loc istoric în ierarhia mondială a celor mai bune jucătoare din lume.

Garbine Muguruza înregistrează un nou succes

Garbine Muguruza ocupă în prezent  locul 5 WTA, însă a devenit, noaptea trecută, prima spaniolă câştigătoare a Turneului Campioanelor.  Ea a reușit să cucerească marele meci care a fost organizat în finala ediţiei din acest an. Garbine a câștigat, fără drept de apel, în faţa estonei Anett Kontaveit, numărul 8 mondial, scor 6-3, 7-5.

Finala de la Guadalajara a durat o oră şi 38 de minute și i-a adus tenismenei din Spania un loc mult mai bun în clasamentul mondial. Pentru Muguruza este al zecelea trofeu la simplu, al treilea din 2021. Ea a mai câștigat și turneul din Dubai şi Chicago. După ce s-a terminat finala turneului, jucătoarea de tenis a făcut și declarații. Aceasta a fost vizibil emoționată și a transmis că se simte foarte fericită pentru ca reușit să câștige turneul, mai ales că la început a întâmpinat probleme care o făceau să creadă că va fi marea perdantă a competiției.

În acest moment mă simt extrem de fericită şi uşurată, pentru că este un turneu la care am avut probleme la început, iar apoi am reuşit să joc bine. Înseamnă mult pentru mine să câştig un turneu atât de mare în America Latină. Este pur şi simplu perfect. Sunt fericită că mi-am demonstrat mie însămi din nou că pot fi cea mai bună, că pot fi ‘maestra’, cum spunem noi în spaniolă. Este o recompensă pentru n an atât de pung. Eu şi echipa mea am muncit mult. Acest trofeu, acum, aici, aici… este cel mai frumos sentiment. Nici măcar clasamentul. Doar pur şi simplu să îl ating şi să îl duc acasă. Este un fel de a spus: ‘Am reuşit’”, a declarat spaniola Muguruza, imediat după finală.

Pentru marele succes înregistrat în competiția care a ajuns la final, Garbine Muguruza va încheia anul pe locul 3 în clasamentul mondial. Aceasta este de departe cea mai bună clasare a sa pe final de sezon după 2017, când a încheiat pe locul 2.

România nu a avut șanse la Turneul Campioanelor

România nu a avut nicio reprezentantă la Turneul Campioanelor. Singura care ar fi avut mari șanse să se califice era Simona Halep, însă parcursul acesteia din 2021 nu a fost unul deloc bun, având în vedere accidentarea suferită în primăvară, moment greu ce i-a adus pierderea mai multor meciuri și calificarea în marile turnee de Grand Slam. Halep a terminat anul pe locul 20 în clasamentul WTA și a transmis că este mulțumită de acest parcurs, fiind nevoită să își ia o bine meritată vacanță.